Ústecký region vloni skončil v počtu nově postavených průmyslových areálů na posledním místě. Zastavělo se tu jen kolem 10 tisíc m2. Zájem o tuto severočeskou lokalitu však roste a do budoucna tu možná naopak budou existovat jedny z největších projektů v republice.

Ústecku hodně pomohlo dokončení dálnice D8, které zrychlilo přepravu do Německa. Zároveň je to kraj s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností (na konci ledna zde podle ČSÚ dosahovala nezaměstnanost 6,6 %, což je nejvyšší hodnota v republice; celorepublikový průměr je 3 %). I proto se stát do regionu snaží nalákat investory svými pobídkami.

Nexen Tire už může stavět

Takto se povedlo například v roce 2014 zlákat jihokorejského výrobce pneumatik Nexen Tire Corporation Czech, který svou výrobu pneumatik pro osobní a lehké nákladní automobily přesune do průmyslové zóny Triangle u Žatce. Hned na počátku se projekt potýkal s problémy, neboť stavba nabrala mnohaměsíční zpoždění. Stavební povolení získala firma i kvůli obstrukcím ekologického sdružení až letos v dubnu. Nexen chce v průmyslové zóně u Žatce investovat přes 22 miliard korun, což tuto zahraniční investici řadí na třetí příčku v ČR hned za otevření výrobního areálu Hyundai v Nošovicích nebo TPCA v Kolíně.

Teslu by mohlo zaujmout lithium

Námluvy začaly také s firmou Tesla, do nichž se zapojili jak soukromí investoři, tak agentura CzechInvest. Firmu chtějí nalákat na velké množství vzácného lithia nacházejícího se na Cínovci, které je klíčové pro výrobu baterií pro elektroauta. „Zda se tento zájem ukáže jako reálný, uvidíme v následujících měsících. Každopádně pokud by si Tesla vybrala Česko a našel se vhodný pozemek, půjde o investici obdobné velikosti jako výše jmenovaný Nexen Tire,“ říká Jan Hřivnacký.

Rozvoj nových projektů v regionu

Celkově zaznamenáváme v posledních měsících zvýšený zájem o pronájmy průmyslových nemovitostí v tomto regionu. Zvýšený zájem je patrný také ze strany developerů, kteří zde aktivně hledají nové pozemkové možnosti. Dobrým příkladem je nově vznikající CTPark Ústí nad Labem. Novou lokalitu v rámci Teplic nedávno také představil developer Contera.

A region zaznamenal i další úspěšný obchod. Na začátku letošního roku koupila VGP od společnosti Arcona Capital průmyslovou zónu u Chomutova. Zóna se rozkládá na ploše 92 tisíc m2, z toho 48 tisíc m2 je určeno k výstavbě logistického centra či areálu lehkého zpracovatelského průmyslu. Část areálu už zná své budoucí nájemce, nicméně stále jsou k dispozici prostory od 3 000 do 15 000 m2. „Jediným faktorem v Ústeckém kraji, který poněkud komplikuje rozvoj nových zón, je složitější povolovací proces,“ dodává Jan Hřivnacký.

Friend Email
Enter your message