Sondu do toho, jak se v Česku podniká, každý rok přináší spojené soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Partnerem obou jsou Hospodářské noviny a soutěží v nich živnostníci, start-upy i zavedené firmy ze všech krajů Česka.

Čtrnáct účastníků soutěže Vodafone Firma roku s nejpřesvědčivějším příběhem i dobrým finančním zdravím nakonec krajské odborné poroty posílají do celostátního finále. A ve finále vítězí ti, kteří sebe a svůj byznys dokáží před porotou přesvědčivě prezentovat.

Velký zájem i tam, kde se podniká hůř

Posláním soutěže je podpora malého a středního podnikání a podnikatelů v Česku. A jak tvrdí David Pavlát, PR Specialist společnosti Communa, která soutěž oficiálně pořádá, zájem o soutěž je dlouhodobě velký. V každém kraji se jedná o několik stovek firem a živnostníků, kteří se do soutěže hlásí. Letos počet registrovaných firem a živnostníků přesáhl šest a půl tisíce.

V ročníku 2017 tak byla konkurence obrovská, a to i v krajích, které nejsou podnikání úplně zaslíbené. „Jasně se ukázala síla podnikatelského prostředí, které je jednoznačně na vzestupu. Už v krajských kolech měla porota velmi těžké rozhodování. Nebylo výjimkou, že by si do celostátního finále zasloužily postoupit klidně i dvě tři firmy, stejně tak i živnostníci,“ tvrdí.

Zaujaly především technologie

Soutěž živnostníků se podle Davida Pavláta vyznačovala velkou pestrostí, širokou škálou nápadů a byla ukázkou toho, že dobře podnikatelsky fungovat mohou i tradiční řemesla. Mezi firmami letos zaujaly ty, které se orientují na technologie. „Je to směr, který má nepochybně velkou budoucnost a je u nás spousta společností, které dovedou dodávat automobilovému, leteckému nebo třeba vesmírnému průmyslu, a to na špičkové světové úrovni,“ uvádí s tím, že přísné podmínky, které na takové firmy kladou jejich odběratelé, si zřejmě dovede málokdo představit. „I jedna chyba může například ve vesmírném průmyslu znamenat konec spolupráce,“ upozorňuje.

V technologické branži podniká také Firma roku 2017 Frentech Aerospace. Ta vyrábí součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond. Dodává díly třeba pro Airbus i Boeing. Její subsystémy poletí například k Jupiteru nebo designuje a vyrábí testovací modul pro budoucí misi k měsíci Marsu Phobos. Dokazuje, že místní strojírenství se vyrovná západnímu a inovativnost mu koluje v žilách.

„Netušil jsem, že si někdy budu moct rukou sáhnout na díly zamontované v letadlech, natož ve vesmírných lodích,“ tvrdí majitel Frentech Aerospace Pavel Sobotka, který sám začínal v oboru jako dělník úplně od píky. Právě inovativnost a technická vyspělost i stoprocentní spolehlivost byly podle Michala Müllera, ředitele firemního prodeje společnosti Vodafone, jedním z důvodů, proč firma zvítězila.

Unikátní vynálezy i společenská odpovědnost

A právě v leteckém průmyslu je aktivní i firma, která byla v soutěži druhá. Společnost ERA dodává řešení pro sledování letového provozu a identifikaci strojů ve vzduchu na civilních letištích i pro potřeby armádních a bezpečnostních složek. „V oblasti pasivně radiolokačních vojenských systémů nemá firma konkurenci, systém VERA-NG je unikátní český vynález a výrobek,“ tvrdí Viktor Sotona, generální ředitel firmy, jež se rozhodla v Pardubicích vybudovat moderní výzkumné centrum.

Firma také například vyhrála mezinárodní tendr na dodávku přehledového systému pro plánované největší letiště na světě, které má být otevřené v roce 2019 v pekingské čtvrti Daxing. A před deseti lety zase připravovala Peking na olympijské hry.

První brněnská strojírna Velká Bíteš, jež podniká v oboru přesného strojírenství a vyrábí hlavně turbínové vysokootáčkové stroje pro letectví, energetiku a dopravní průmysl, se stala odpovědnou firmou roku. Což je jedna z kategorií, které soutěž vyhlašuje. Šanci v ní mají firmy, které se příkladně starají o zaměstnance, životní prostředí a rozvoj regionu.

Strojírna na svém webu uvádí, že společenskou (regionální, sociální, ekonomickou a environmentální) odpovědnost považuje za jednu ze svých priorit. Porotu přesvědčila tím, že dodržuje rovnou mzdu u mužů a žen, má pro zaměstnance kvalitní nabídku benefitů, podporuje dobrovolnictví, investuje do snížení negativního vlivu na životní prostředí a podporuje svůj region.

Start-upy z fintech i logistiky

Start-upem roku 2017 je pak fintech firma Spendee. Rozhodla o tom porota složená z investorů, zástupců korporací a akcelerátorů. Spendee nabízí aplikaci pro management osobních financí – s výstižným sloganem „see where your money goes“.

Soutěžní start-upová dvojka Retino vznikla letos a je to webová platforma, která se zaměřuje na e-shopy – usnadňuje jim vracení zboží a reklamace. Tím jim pomáhá udržet si zákazníka, snižovat náklady a také lépe vytěžit data. Za start-upem stojí Petr Boroš, který v něm zúročuje své zkušenosti z oblasti eCommerce.

A třetí Fundlift je první investiční crowdfundingová platforma v Česku, na níž mohou inovativní projekty získat růstové financování od investorů z řad široké veřejnosti. Investoři tu přitom mohou nakupovat konvertibilní investiční certifikáty nebo minibondy.

„Letošní tři nejlepší start-upy velice dobře reflektují současné trendy, které určují start-upový trh: fintech, eCommerce a crowdfunding. Vítězné start-upy používají technologie, které přepisují pravidla existujících starých modelů nakládání s finančními daty. Ukazují, že eCommerce není jen o odesílání produktů a že na financování investory může dosáhnout každý zajímavý start-up,“ komentoval výsledky Cédric Maloux, CEO akcelerátoru StartupYard, který byl odborným garantem soutěže start-upů.

A technologie nakonec zvítězily i v kategorii České stříbro. Vždyť firma TON, která v ní uspěla, podniká na kořenech firmy Michaela Toneta, jež sahají až do roku 1861 a jsou založené na unikátní technologii ohýbání napařeného bukového dřeva. Na technologii, která možná na první pohled vypadá jednoduše, ale u níž prý trvá minimálně rok, než se ji nováček ve firmě naučí.

Friend Email
Enter your message