Není to náhoda, že se k prvnímu dubnu 2018 zase mluví o Češích v superlativech. Po létech, kdy se ve světových médiích o úspěších českých firem – zvláště ve stavebním a průmyslovém segmentu – téměř nemluvilo, je nyní všechno jinak. Společnost Cultros totiž představila projekt Stealth-house, první návrh průmyslové budovy na světě, který využívá „neviditelnou“ technologii Stealth ve zdokonalené verzi 2.0.

„Výzva přijata,“ řekl si management firmy Cultros před několika lety, když hledal další podnikatelský nápad, který by mu pomohl dosáhnout světového renomé. V hlavách manažerů firmy uzrála myšlenka, jejíž realizace by mohla zabít hned několik much jednou ranou. Revoluční produkt firmy Cultros Stealth-house primárně reaguje na kritiku výstavby skladových a výrobních hal na zemědělské půdě. Firmě se totiž povedlo převést známou technologii Stealth z vojenského průmyslu do segmentu průmyslových staveb. Slibuje si od toho podstatné zlepšení jejich vnímání veřejností.

Haly, jaké svět neviděl

Stealth, česky také „obtížně zjistitelný objekt“, využívá technologii, která minimalizuje možnost zjištění, identifikace a zaměření cíle detekce pomocí různých detekčních systémů – zejména radaru a prostředků založených na infračerveném záření. Česká firma Cultros však zdokonalením technologie na verzi 2.0 dokázala adaptovat její působení i do oblasti viditelného spektra.

Povrchové materiály jsou schopny pohltit radarové záření a přeměnit ho na elektrickou energii.

Projekt Stealth-house počítá se zhotovením povrchů hal ze speciálního materiálu, který má výrazně menší odrazivost než materiály klasické. Místo tradičních kovů jsou použity deprotonizované uhlíkové kompozity. Prvním prototypem budovy, který má na území České republiky spatřit světlo světa, je objekt plánovaný pro novou průmyslovou zónu u Veselí nad Lužnicí o celkové rozloze zhruba 132 hektarů.

Myslí i na ekologii

NA POHLED NEDOTČENÁ KRAJINA. PŘESTO DOKONALE USPOKOJÍ POPTÁVKU DEVELOPERŮ A LOGISTICKÝCH SPOLEČNOSTÍ.

Celá stavba je navíc pokryta takzvanými RAM, tedy Radar Absorbent Materials, materiály schopnými pohltit radarové záření, přeměnit ho na elektrickou energii, a tak snížit odrazivost stavby a zároveň zvýšit její energetickou efektivitu. Tvůrci patentu věří, že i přes relativně vysoké pořizovací náklady bude kvůli lepšímu vnímání veřejnosti a podpoře hned několika politických stran o projekt nebývale velký zájem. Interní odhady firmy počítají s tím, že by díky nové technologii mohla do deseti let svými neviditelnými halami vytlačit ostatní konkurenty z byznysu.

Friend Email
Enter your message