V současné době je v České republice 6,47 milionu m2 moderních industriálních ploch. V prvním čtvrtletí roku 2017 bylo v deseti nových budovách dokončeno přes 161 tisíc m2 a další se dají brzy očekávat. Toto období tak patří k nejsilnějším Q1 v historii.

Panattoni Park Pilsen West, kde vznikne hala pro Sony DADC

Zatím největší letošní transakcí je hala určená pro Sony DADC, které si předpronajalo více než 30 tisíc m2 v areálu Panattoni Pilsen Park West. Sony DADC je jedním z největších dodavatelů digitálních řešení a optických médií pro zábavní průmysl, vzdělávací sféru a oblast informačních technologií. Kousek od Plzně si firma navíc buduje nové centrum pro kompletační, balicí a logistické služby. „Potvrzuje se tak trend z loňského roku, kdy roste počet zájemců z oblasti e-commerce, kteří poptávají velké skladovací prostory,“ říká Lukáš Šaling, Associate Director CBRE.

Druhou největší započatou stavbou je hala pro Chassix, která má 14 tisíc m2 a kterou staví developer Contera v Business Parku Ostrava. Žádná další transakce už metu 10 tisíc m2 nepřekonala. „Už teď je však jasné, že další obchody čítající čtyřicet, padesát či ještě více tisíc metrů čtverečních se objeví v příštím kvartálu. Dojednat velký obchod trvá klidně i rok, proto je nutné počítat s určitou prodlevou mezi uzavřením transakce a realizací stavby,“ konstatuje Lukáš Šaling.

Aktuálně je ve výstavbě kolem 430 tisíc m2 nových prostor (což je o 10 % méně než minulý kvartál), z toho u 84 % je už znám nájemce. Čistá realizovaná poptávka (bez renegociací) činila za 1. čtvrtletí 239 tisíc m2, což je nejsilnější ze všech poptávek za první kvartál v historii. Tuto poptávku vytvářejí jak výrobní, tak logistické společnosti, které expandují a potřebují větší prostory. „Očekáváme, že do popředí zájmu se letos dostanou méně tradiční regiony, jako jsou severozápadní Čechy, zvýšenou poptávku zaznamená i Moravskoslezský kraj,“ dodává Lukáš Šaling.

Friend Email
Enter your message