Prodej logistického parku ProLogis v Ostravě patří mezi transakce, které zprostředkovala společnost CBRE. Industriálu se daří v celém Moravskoslezském kraji. Jaké to má důvody?

Společnost CBRE je lídrem na trhu v investičním poradenství v industriálním sektoru. Za posledních dvanáct měsíců se podílela na 94 procentech z objemu všech investic do industriálních nemovitostí v Česku, který dosáhl částky kolem 1,05 miliardy eur. Mezi transakcemi, jež v loňském roce CBRE zprostředkovala, je i prodej logistického parku ProLogis v Ostravě. Jeho novým majitelem je CBRE Global Investors.

Plusem je strategická poloha

Jedná se o 65 910 m² skladových a kancelářských prostor strategicky umístěných blízko – pouhý jeden kilometr – od dálnice D1 a zhruba 20 kilometrů od mezinárodního ostravského letiště. To nynějším nájemníkům, firmám Geis, AT Computers, B2B Partners, Booklogistics a Pyro Moravia, umožňuje centrálně spravovat celý středoevropský trh a nepříliš vzdálený je pro ně odsud především sever Slovenska nebo jih Polska. „Investice do industriálního sektoru jsou pro investory velmi atraktivní díky současně rekordně vysoké poptávce nájemců a klesající neobsazenosti,“ připomíná k transakci Chris Sheils, Head of Investment Properties společnosti CBRE.

V Moravskoslezském kraji se industriálu daří

Je třeba dodat, že se industriálnímu sektoru daří v celém Moravskoslezském kraji. Od konce roku 2015 zaznamenal jeden z největších poklesů míry neobsazenosti v Česku – z deseti na dvě procenta. Obsazenost se tu aktuálně pohybuje na 97,25 procent, tedy lepší než celorepublikový průměr (95,3 %). Zároveň je tu více než šedesát tisíc uchazečů o zaměstnání (nezaměstnanost 7 %) – tedy nejvíce ze všech krajů v Česku. Zaměstnavatelé tu tak mohou najít novou pracovní sílu, což atraktivitu regionu ještě posiluje.

Poptávku táhne výroba a logistika

Podle Berta Hesselinka, Head of Industrial & Logistics společnosti CBRE, obecně táhnou v současné době poptávku po industriálních nemovitostech hlavně výrobní a logistické společnosti. „Dochází k růstu výrobních a logistických operací, které jsou spojeny se zvýšenou poptávkou právě po výrobních a skladovacích prostorách. Nejen z těchto důvodů jsou proto industriální nemovitosti skvělou investiční příležitostí,“ vysvětluje. A předpovídá, že mezi hlavní sektorové tahouny poptávky bude patřit automobilový sektor, logistika a e-commerce.

Friend Email
Enter your message