|foto: Shutterstock

Centra umění, rezidenční objekty, komerční stavby, obchody nebo kanceláře. Už i v Česku známe velmi úspěšné projekty, které vdechly život brownfieldům, tedy bývalým průmyslovým areálům. MeetFactory, mezinárodní centrum současného umění, je jedním z nejlepších příkladů.

Centrum působilo nejdříve v Holešovicích v továrně, kde se vyráběla Pražská šunka. Po záplavách v roce 2001 však místo nebylo možné obnovit, a tak se umělecké centrum v roce 2007 přesunulo na pražský Smíchov.

Továrna na umění

Současné sídlo MeetFactory, ze kterého odešli lidé v 90. letech minulého století, bylo nutné rekonstruovat dva roky. MeetFactory má 15 studií, vlastní divadlo, které má každoročně až pět premiér a až pět nových her, galerii, která má 3 různé prostory a hudební program, který hostí přibližně 90 událostí za rok a osloví zhruba 14 000 návštěvníků.

Podle odborníků čeká brownfieldy zlatá budoucnost. Přečtěte si náš rozhovor s Jiřím Burešem z agentury CzechInvest.

Kultura v industriálních kulisách

Architektonický návrh ateliéru 3K Architects se snažil zachovat industriálního ducha interiéru, ale současně vytvořit důstojný a příjemný prostor pro kulturní akce. Jednou z klíčových součástí projektu je mezinárodní rezidenční program, jenž stojí na dvou pilířích: na rezidenčních pobytech zahraničních umělců v tuzemsku a na výměnných programech (recipročních rezidencích).

Průmyslová stavba s novým životem

O tom, že projekt MeetFactory je ceněn i za hranicemi České republiky, svědčí i četné komentáře na nejrůznějších internetových fórech. S trochou zjednodušení lze říct, že lidé vyzdvihují jedinečnost stavby, která stojí mezi smíchovskou částí pražského okruhu a železnicí směřující za západ Čech, do které není vůbec snadné se dostat.

Friend Email
Enter your message