Centrální poloha v rámci České republiky a silnice celoevropského významu jsou neoddiskutovatelnými plusy regionu, který v sobě má veliký potenciál. Společnost CTP to vycítila už dávno a právě na Vysočině začala svou úspěšnou pouť. Sídlo má v Humpolci firma dodnes.

Právě u dálnice D1 zatím nejčastěji budují logistické společnosti a distributoři své sklady, neboť se chtějí vyhnout jízdě po lokálních komunikacích. Na druhou stranu je tento region poměrně vzdálený od větších měst a průměrná velikost obce je vůbec nejnižší ze všech krajů České republiky (dosahuje pouze 724 obyvatel na jednu obec), velmi nízká je i hustota obyvatel – pouhých 75 obyvatel na km2. Méně už má pouze Jihočeský kraj.

Zájem je spíše lokální

Výše zmiňovaná absence větších měst v regionu může hrát jistou roli v tom, že v kraji o pozemky neprojevují masivnější zájem velcí investoři. V regionu tak působí spíše lokální firmy.

Největší hráči

Největším developerem v kraji Vysočina je společnost CTP, která nemá problém v některém regionu postavit pouze jednu samostatně stojící budovu. Bez zajímavosti není ani to, že CTP vybudovalo svůj první industriální park v České republice v Humpolci a dodnes tam má i své sídlo. Na Vysočině vlastní firma hned tři areály: CTPark Humpolec (v plánu již je jeho rozšíření), CTPark Jihlava a CTPark Okříšky, v součtu jde o 104 000 m2 ploch. Dvojkou v regionu je Outulný Group s parkem Velká Bíteš, který má 35 900 m2.

Potenciál tu je

Průměrná míra neobsazenosti v České republice dosahuje pouhých 4,1 %, poptávka po nových prostorech je tedy stále velká. Jenže pozemky v prémiových lokalitách docházejí nebo je zatím velký problém na nich začít stavět. Proto se v současnosti stává vítězem ten, kdo má pozemek a je připraven podle požadavků klienta halu rychle vybudovat. Takovou výhodu budou mít developeři, kteří si včas zajistí pozemky v (zatím) méně tradičních regionech.

Podle informací, které má CBRE k dispozici, by měla v budoucnu vzniknout plánovaná a státem podporovaná zóna v Moravských Budějovicích na hranicích s Jihomoravským krajem. Žádný další velký projekt v regionu nevzniká (kromě CTParku Humpolec II). Potenciální prostor pro další developery je tedy poměrně velký, očekávat se dá poptávka zejména po halách o velikosti do 3 000 m2. Pro hovoří i relativně vyšší nezaměstnanost, která aktuálně činí 3,63 %.

Kraj Vysočina v číslech

  • Region aktuálně disponuje přes 140 tisíc m2 prostor.
  • Nejvíce dokončených prostor přibylo v roce 2016, a to 26 tisíc m2.
  • Nejvíce ploch (73 %) v regionu vlastní CTP Invest – více než 104 000 m2.
  • Je to 5. největší kraj v rámci České republiky s rozlohou cca 6 800 km2.
  • V počtu obyvatel stojí až na 12. místě s počtem cca 510 000 obyvatel.
Friend Email
Enter your message