|foto: Shutterstock

Nejstarší firma světa si zapíše v roce 2018, kdy Československá republika oslaví sto let své existence, už 1 428 roků působení na trhu. Ve srovnání s ní jsou sice nejstarší české společnosti opravdu mladými dámami, ale i ony nabízejí pestrou historii. Co se týká věku, mezi domácími firmami vedou výhradně pivovary. Ale víc než stoletou tradici si v Čechách dokázaly uchovat i menší značky s různými příběhy a různým charakterem.

Čechy, země piva

Rodný list nejstarší zdejší společnosti, dnes značky Opat, napsali broumovští měšťané už v roce 1348, byť se její výrobek – klášterní pivo – zapsal do historie až v roce 1406. Pivovar v roce 1549 zasáhl velký požár, který sídlo společnosti zničil. Poté se výroba přesunula do Nového Města nad Metují, kde pivo vařili až do druhé poloviny 19. století. V té době byl postaven moderní měšťanský pivovar. Na příběhu Opata se ukazuje, že historická kontinuita byla kvůli nejrůznějším nástrahám v dějinách země několikrát přerušena, což se opakuje u většiny pivovarů. To však určitě značkám, které svoje jméno dokázaly předávat dál po celá staletí, nijak neubírá na důležitosti a respektu.

Vařením oblíbeného chmelového nápoje se daleko do historie zapsal i třeboňský Regent, jenž vznikl nedlouho po Opatovi. Jeho začátky jsou spojené s rodem Rožmberků a datují se k roku 1379. Pražský pivovar U Fleků, založený v roce 1499 v Křemencově ulici na Novém Městě, funguje déle než 500 let bez jediné přestávky.

Legendární značka Avia oslnila svým letounem i Masaryka. Přečtěte si příběh významné české firmy.

Herbadent: od vína k dásním

Tři roky před koncem století páry se Vladimír Svatek a dr. Javůrek rozhodli vyrábět léčivá bylinná vína. O pár let později, v roce 1906, vystavěli pro svou výrobu nové, větší prostory v Praze na Smíchově, kde od té doby vína vznikají nepřetržitě. Byl to však teprve začátek dlouhé cesty, kterou Herbadent musel ujít. Po roce 1948 byl podnik znárodněn. V 60. letech ve výrobě působil dr. Karmazín, který připravil recepturu ze 7 bylin, které se značka drží dodnes. Pro Herbadent byla rozhodující 90. léta a začátek milénia, kdy se opět změnila majetková struktura. Díky vstupu dnešních majitelů mohla značka začít znovu fungovat naplno a navázat na dlouhou tradici.

Čeští zákazníci však často na domácí výrobky s historií zapomínají. „Když někde představíte lidem příběh značky, která si prošla dlouhým obdobím, tak si řeknou, že je to pěkné, ale tím to pro ně většinou končí. Neuvědomují si, že ty značky jsou závislé právě na lidech, kteří je kupují, a díky nim jsou buď úspěšné, nebo ne,“ dodává k dnešní situaci Kristýna Jílková ze společnosti Herbadent.

Amylon

První pudingy vznikly v rámci rodinného podniku už v roce 1891. Za pár let se objevuje dnešní jméno značky a firma se spojuje s výrobou v Havlíčkově Brodě a v Ronově nad Sázavou. Z brambor, kukuřice a pšenice tu dodnes dělají škrob, pudingy, základy pro knedlíky a další gastronomické nezbytnosti. Amylon produkuje i nepotravinové výrobky, jako jsou lepidla.

Asi 90 % veškeré produkce nástrojů od Amati bylo určeno pro export a mířilo za hranice.

Amati

Západočeské Kraslice prošly velkými změnami, než tu vykrystalizoval jediný podnik s tradicí a zvučným jménem. První hudební nástrojař si tu založil cech už v sedmnáctém století a specializoval se na housle. Od té doby hudební nástroje ke Kraslicím prostě patří, kvůli velké poptávce se do výroby zapojili další obyvatelé, jiní zase začali s nástroji obchodovat. S rozvojem orchestrální hudby narůstal objem produkce i počet podnikatelů a výroba se rozšířila také na dechové nástroje. Mezi světovými válkami tu působilo 59 menších či větších podniků. Stejně jako v předválečném období bylo asi 90 % veškeré produkce určeno pro export.

V poválečném roce 1945 se výrobci, které nepoznamenalo období okupace, konečně spojili pod jednu značku. Amati prošlo náročným vývojem i po roce 1948, podstatné je, že se tu výroba nástrojů nikdy nezastavila. Díky vzniku společnosti s ručením omezeným v roce 1993 tu kvalitní a spolehlivé nástroje vytváří i dnes. Podnik od svých začátků vyvážel velkou část produkce za hranice, například pro světovou výstavu v roce 1913 vyrobil největší tubu na světě: potřebuje dva hráče – jeden fouká a druhý hraje.

Úvodní foto: V smíchovském areálu firmy Herbadent uchovávají medicinální sladová vína ve stejných prostorech od založení v roce 1902.

10 nejstarších firem světa

1. Kongo Gumi

Věk: 1 428 let (v roce 2006 však prošla likvidací, technicky ale stále existují části firmy, které lze koupit, protože pracují)

Rok založení: 578

Země: Japonsko

Odvětví: stavebnictví

2. Genda Shigyō

Věk: 1 247 let

Rok založení: 771

Země: Japonsko

Odvětví: výroba papíru

3. Vinařství Staffelter Hof

Věk: 1 156 let

Rok založení: 862

Země: Německo

Odvětví: vinařství, pohostinství

4. Monnaie de Paris

Věk: 1 154 let

Rok založení: 864

Země: Francie

Odvětví: mincovna

5. Tanaka Iga

Věk: 1 133 let

Rok založení: 885

Země: Japonsko

Odvětví: náboženské zboží

6. Královská mincovna

Věk: 1 132 let

Rok založení: 886

Země: Velká Británie

Odvětví: mincovna

7. Nakamura Shaji

Věk: 1 048 let

Rok založení: 970

Země: Japonsko

Odvětví: stavebnictví

8. Chateau de Goulaine

Věk: 1 018 let

Rok založení: okolo roku 1000

Země: Francie

Odvětví: vinařství

9. Shumiya Shinbutsuguten

Věk: 994 let

Rok založení: 1024

Země: Japonsko

Odvětví: náboženské zboží

10. Slévárna Marinelli Bell

Věk: 978 let

Rok založení: 1040

Země: Itálie

Odvětví: slévárenství

Zdroj: Oldest.org

Friend Email
Enter your message