Jaký byl v oblasti investic do industriálních nemovitostí minulý rok a co je možné očekávat v roce letošním? Do toho jsme nahlédli s Vítězslavem Doležalem, investičním poradcem CBRE.

Foto: P3 Prague Horní Počernice

V Česku se za posledních dvanáct měsíců investovalo do industriálních nemovitostí zhruba 1,05 miliardy eur. Skoro na 94 % objemu těchto transakcí se podílela společnost CBRE. V roce 2016 byl přitom industriál co do objemu transakcí na druhém místě všech investic do nemovitostí v Česku (předběhly ho jen kancelářské prostory). Většinou šlo spíše o menší transakce, ale jedna byla rekordní. A to prodej evropského portfolia nemovitostí mezinárodní společnosti P3, jehož část se nacházela také v Česku – především v Praze, Liberci a Plzni.

Rekord nejen roku 2016

„Hodnota celé evropské transakce byla 2,4 miliardy eur a co se týče investičních čísel, trhem opravdu zahýbala. Novým majitelem se stal singapurský investiční fond. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších transakcí v historii,“ uvádí Vítězslav Doležal s tím, že transakce byla největší nejen v oblasti průmyslových nemovitostí, ale co do velikosti předčila i transakce kancelářské nebo retailové. Na evropské úrovni je podle něj srovnatelná snad jen s chystaným prodejem firmy Logicor, která má jeden logistický park i v Praze. Transakce Logicor by se podle něj mohla uzavřít letos.

Trendem je asijský kapitál

Na prodeji P3 portfolia se ukazuje i jeden z trendů, které lze v oblasti investic do industriálu za poslední dva až tři roky vysledovat – nákup za asijský kapitál. „Zatímco dosud dominoval evropský, především německý, kapitál a kapitál americký, objem asijského kapitálu roste. Připomenu také prodej Florentina čínskému investorovi. Asijští investoři mají opravdu masivní finanční možnosti a přebytek peněz, který investují i v Evropě v rámci geografické diverzifikace svého portfolia,“ říká Vítězslav Doležal. Jinak bude i letos podle něj český trh nadále stabilní a budou mu dominovat developeři jako CTP Invest, ProLogis a P3, kteří v roce 2016 pokrývaly 67 % trhu.

Jak však upozorňuje, zmíněné firmy drží nemovitosti dlouhodobě, což má dopad na menší počet investic, který je dalším oborovým trendem. „Kdyby chtěl nějaký investiční fond diverzifikovat své portfolio, nebude pro něj jednoduché nalézt investiční příležitost,“ připomíná Vítězslav Doležal. Z toho podle něj vyplývá, že ceny industriálu půjdou nahoru, protože poptávka ve všech lokalitách výrazně převyšuje nabídku.

Trh zůstane stabilní

V roce 2017 nebude objem transakcí v Česku stejně vysoký jako v roce 2016, kdy ho výrazně navýšil prodej P3, na evropské úrovni se však loňskému roku vyrovná – objem posílí prodej Logicor. „V Česku budou výhledově investice spíše střední nebo menší, počet transakcí ale zůstane stabilní,“ predikuje Vítězslav Doležal. A dodává, že CBRE má za cíl nadále zůstat tržním lídrem v poradenství pro industriální a logistický sektor a pracuje na dalších transakcích. „I když nebudou transakce letos dosahovat tak gigantických objemů jako P3, chceme pomoci investorům najít vhodné příležitosti pro sektorovou diverzifikaci jejich portfolia,“ uzavírá.

Friend Email
Enter your message