|foto: Shutterstock

Není dospělého Čecha, který by neznal některý z následujících drogistických výrobků našeho chemického průmyslu. Některé doslova zlidověly a jejich názvy se staly obecným pojmenováním pro celou kategorii produktů: „Vezmi to jarem a pak si namaž ruce indulonou.“

  1. Jar

Značka, která se stala synonymem pro čisticí prostředek na nádobí. Stejně jako další saponátové prostředky, které se na konci padesátých let začaly vyrábět v podniku Rakona, jej pokřtil sám jeho tvůrce Mojmír Ranný. Na paměť svého přítele, tehdejšího ředitele Janečka, který jeho výrobu prosadil, název nového prostředku složil z počátečního písmene jeho a svého příjmení. Jar byl v roce 1959 zaregistrován jako ochranná známka prvního tekutého saponátového prostředku na mytí nádobí, který se začal v Československu vyrábět.

Legendárním značkám jsme se v našem seriálu věnovali už několikrát. Jednou z nich byla například Avia. Přečtěte si příběh slavného výrobce letadel a automobilů.
  1. Palmex

Za tímto pracím práškem stojí československá společnost Palma, která uvedla v roce 1966 na trh nový univerzální prací prášek Palmex 85. Díky svému složení účinně odstraňoval skvrny a s narůstajícím počtem automatických praček v československých domácnostech si Palmex brzy získal velkou oblibu a odstartoval tak své dlouhé a úspěšné působení na trhu pracích prostředků. V roce 1991 se Palmex stal součástí portfolia výrobků společnosti Henkel.

  1. Mýdlo s jelenem

Legendární žlutohnědá kostka je velký držák – letos slaví už 170. narozeniny. Mýdlo s jelenem se začalo vyrábět v Rynolticích už v roce 1848. Později si majitel firmy Johann Schicht zaregistroval jelena ve skoku jako ochrannou známku. To už byla firma ve Střekově v Ústí nad Labem. V roce 1945 byla znárodněna a stala se z ní Setuza, která začala vyrábět mýdlo s jelenem také v tekuté a práškové podobě. Setuza po revoluci krachovala, vytunelovaný podnik koupila v roce 2011 firma Glencore.

  1. Odol

Spolu s Fluorou, Paradentolem, Thymolinem nebo Perličkou byla zubní pasta Odol zubním hitem Setuzy. I tato značka je stará více než sto let. Zajímavé na ní je, že se nevyráběla pouze u nás, ale i v zahraničí. Když se trh po roce 1989 uvolnil, došlo ke kolizi značek. Po vleklém sporu soud rozhodl, že Setuza nemohla Odol prodávat v zahraničí, německý výrobce zase u nás. Před třinácti lety koupila ochrannou známku Odol britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline.

  1. Indulona

Matador mezi krémy na ruce je světový unikát – v nezměněné podobě se vyrábí už sedmdesát let. Příběh značky se začal psát v roce 1948, kdy byla industrializace na vzestupu a čím dál více lidí trápila suchá a podrážděná pokožka. V padesátých letech se o ní mluvilo jako o zázračném krému, v roce 1958 přišla na trh „modrá“ indulona, tedy s modrým potiskem tuby. Sériově jako A/64 se „modrý krém“ začal vyrábět roku 1964 a postupem let byl doplněn o další z řady pečujících krémů. Nyní Indulonu vyrábí slovenská firma Saneca Pharmaceuticals.

Velké plány v Rakovníku

K velkým podnikům socialistického hospodářství patřily objekty, které dodnes slouží svému účelu. V neratovické Spolaně se stále vyrábí PVC, hnojiva, technické plyny a ostatní anorganické a chemické výrobky, výše zmíněná Setuza přežila vlastnické veletoče díky švýcarské firmě Glencore a rakovnická Rakona je zase od roku 1991 v držení gigantu Procter & Gamble. Ten s ní má velké plány. V areálu na kraji města chce do roku 2020 postavit novou výrobní halu o devíti linkách a zvýšit tak produkci o 270 tisíc metrů krychlových ročně. Podle deníku E15 se to týká široké škály pracích prášků a mycích prostředků, kterými zásobuje velkou část Evropy. Proti současnému stavu se počet zaměstnanců navýší o předpokládaných 432 operátorů a 35 techniků.

Friend Email
Enter your message